your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Festiwal "Wisła" wystartował

Jesteśmy tuż po otwarciu 9. Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Długo przygotowywaliśmy się do tego dnia i udało się! W czwartek, 19 maja w moskiewiskim kinie "Ilzujon" rozpoczęło się 8-dniowe święto polskiego kina w Rosji. Ceremonia otwarcia zgromadziła wielu Gości zarówno z Rosji jak i Polski. Pojawiło się wielu dziennikarzy, a byli wśród nich korespondenci polskiej telewizji, jak i rosysjkich mediów. Zgromadzonych powitała Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej, Pani Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, słowo powitalne wygłosił również Dyrektor Państwowych Zbiorów Filmowych w Rosji - Nikołaj Borodaczow, przedstawiciel Jury i członek Zarządu Izby Krytyków i Znawców Filmowych w Rosji - Wiktor Matizen, a także Dyrektor Festiwalu "Wisła" Małgorzata Szlagowska-Skulska.

Filmem otwarcia była najnowsza produkcja Kingii Dębskiej - Moje córki krowy. Film bardzo udana i zachwycający, nie tylko ze względu na treść i świeże podejście do trudnego tematu, ale również ze względu na wspaniałą technikę i zdjęcia. Pani reżyser była honorowym Gościem uroczystości i osobiście zaprosiła moskiewskich widzów na pokaz, który odniósł absolutny sukces i zachwycił zgromadzonych. Wzruszeniom i gratulacjom nie było końca. Film Kingi Dębskiej znajduje się wśród jedenastki walczących o statuetkę "Słoń" na 9. Festiwalu Wisła, czy jest to start do wygranej? Tego oczywiście z całego serca życzymy wspaniałej kobiecie i rozwijającej się reżyserce!

Oprócz wyżej wymienionych, honorowymi Gości ceremonii otwarcia byli przedstawiciele polskiej branży filmowej, m.in. Zbigniew Domagalski - producent filmu Moje córki krowy, Weronika Książkiewicz - aktorka Planety Singlii oraz Mitja Okorn, jego reżyser. Zaproszenie przyjął również Wojciech Kasperski - reżyser filmu Na granicy oraz Szef Prodkcji Studia Miniatur Filmowych z Warszawy - Eugeniusz Gordziejuk.

Jednocześnie ruszyły pokazy w kinie "Pięć Gwiazd na Pawieleckiej", widzowie mogli obejrzeć dwa filmy konkursowe: Demona Marcia Wrony i Ziarno Prawdy - Borysa Lankosza oraz dwa filmy z Panoramy Polskiego Kina: Warsaw by night, Natalii Korynskiej-Gruz, a także Króla Życia - Jerzego Zielińskiego.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook